Vyhľadať
Close this search box.

PROFIL
SPOLOČNOSTI

Spoločnosť GAS Familia, s.r.o., vznikla v roku 1994. Jej sídlo sa nachádza pod štítmi majestátnych veľhôr v srdci Európy, Vysokými Tatrami. Práve v tejto oblasti leží aj mestečko z 13. storočia, Stará Ľubovňa, ktoré je už po stáročia známe tradíciou výroby rôznych kvalitných a rokmi overených alkoholických nápojov. Spoločnosť GAS Familia, s.r.o., na túto bohatú tradíciu nadviazala a tak tu už desaťročia produkuje nápoje, ktoré ulahodia všetkým zmyslom a uspokoja aj toho najnáročnejšieho konzumenta. Počas svojho pôsobenia sa z nej stala moderná a dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou kvalitných alkoholických nápojov.

Svojou činnosťou nadväzuje na bohatú tunajšiu tradíciu liehovarníctva, v ktorej sa využíva nevšedné bohatstvo podtatranskej prírody, predovšetkým krištáľovo čistá voda z horských prameňov, ako aj obilie, liečivé byliny a plody z podtatranských lúk, záhrad a lesov. Zachované tradičné receptúry sa stali základom pre jedinečné variácie produktov tvoriacich portfólio spoločnosti GAS Familia, s.r.o..Dnešný moderný závod spoločnosti GAS Familia, s.r.o., vyrába kompletný sortiment niekoľkých desiatok druhov alkoholických nápojov a zahŕňa takmer všetky známe a žiadané druhy alkoholu. Medzi najúspešnejšie a najobľúbenejšie patrí kolekcia nápojov GORAL a SPIŠ ORIGINAL. Kvalita týchto značiek je každoročne oceňovaná a korunovaná oceneniami a zlatými medailami z celého sveta.

HISTÓRIA SPOLOČNOSTI
GAS FAMILIA

GAS Familia, s.r.o., so sídlom v Starej Ľubovni, vznikla zápisom do obchodného registra dňa 16. 6. 1994. Bola založená otcom Ladislavom Guregom a jeho synom Mariánom ako podnikateľský subjekt.Prapríčinou, ktorá dala základ tomuto dnes už historickému počinu, bola myšlienka zakladateľov spoločnosti nadviazať na bohatú tradíciu liehovarníctva v regióne Spiš a tradíciu súkromného priemyslu liehovarov a likérok v meste Stará Ľubovňa a okolí. Súkromné podniky boli po znárodnení v roku 1948 zatvorené, ale chýr o miestnych kvalitných destilátoch, rume, koňakoch a likéroch sa nesie až do súčasnosti.

Sen o oživení a rozvinutí tohto odvetvia v Starej Ľubovni sa stal skutočnosťou v roku 1997. Výrobná moderná hala spoločnosti GAS Familia, s.r.o. bola kolaudovaná v roku 2008. Vyrábať sa začali hlavne typicky slovenské nápoje ako vodka, rum, borovička a slivovica. Neskôr sa k nim pridali značkové sladené a nesladené liehoviny a prírodné destiláty. Nosnými výrobkami boli od začiatku predovšetkým značkové vodky vyrábané osobitnou technológiou na princípe viacnásobnej destilácie, následnej karbofiltrácie a epurácie, ako aj rad značkových alkoholických nápojov na báze prírodných destilátov pod názvom Spiš Original a pravé destiláty radu Goral vyznačujúce sa jedinečným dizajnom s tradičnými ľudovými motívmi. Pravým klenotom vo fľaši je už od nepamäti Goral Vodka, pri ktorej sa tímu odborníkov a špecialistov spoločnosti GAS Familia, s.r.o., po cieľavedomom niekoľkoročnom úsilí podarilo doladiť starodobý výrobný proces na špičkovú úroveň.

K zveľadeniu receptúr týchto alkoholických nápojov im dopomohol aj fakt, že od roku 2000 sa stal súčasťou majetku spoločnosti GAS Familia, s.r.o., aj dom v centre mesta Stará Ľubovňa, v ktorom sa od roku 1929 až do jeho znárodnenia nachádzal jeden z najvýznamnejších liehovarov na Spiši. Pri jeho rekonštrukcii našla rodina Guregovcov tradičné výrobné dokumenty, vďaka ktorým bolo maličkosťou dotvoriť kvalitné alkoholické nápoje, aké produkuje spoločnosť GAS Familia, s.r.o., dodnes. V rámci neustáleho úsilia o rozširovanie výrobného programu bola v roku 2003 uvedená do prevádzky aj novovybudovaná octáreň vybavená najmodernejšou technológiou pre submerznú výrobu kvasného octu. Súčasťou výroby kvasného octu je i výroba špeciálnych značkových octov s prírodnými extraktmi na báze ovocia a liečivých rastlín.

REGIÓN SPIŠ

Patrí medzi najkrajšie regióny na Slovensku. Geograficky sa rozprestiera od poľských hraníc, cez štíty európskych veľhôr, Vysoké Tatry, až po Rožňavskú kotlinu na juhu Slovenska. Nachádza sa v jednej z klimaticky najčistejších oblastí a vyznačuje sa jedinečnou prírodou, množstvom kultúrnych pamiatok a zachovávaním ľudových tradícií. Svieže ovzdušie, krásna príroda, rozsiahle hory, lúky, lesy a krištáľovo čistá, pramenitá voda priamo zo srdca Tatier sú neodmysliteľnou súčasťou tohto regiónu. Ďalšou súčasťou spišského regiónu je aj dlhoročná tradícia výroby alkoholu. Jej začiatky sa datujú už od 13. storočia.

Ľudia tu žijúci boli so spišskou prírodou a tatranskými horami neustále bytostne spätí. Okrem mnohých etnických skupín, ktoré sa sem nasťahovali, od Nemcov, cez Maďarov, Poliakov, Ukrajincov, židov i iných, žili v tejto oblasti aj ľudia, zvaní Gorali. Vynikali fyzickou silou, statnosťou i odolnosťou. Pre drsné prírodné a klimatické podmienky v tomto kraji si svoj život po tvrdej práci v horách, na poliach a lesoch spríjemňovali práve dobrou pálenkou. Pálili ju predovšetkým z obilia, ovocia, lesných plodov a pridávali do nej i liečivé horské byliny.

STARÁ ĽUBOVŇA

Stará Ľubovňa je jedným z kráľovských miest spišského regiónu. Prvá nepriama zmienka o tomto malebnom mestečku sa zachovala z roku 1235. Jej počiatky sú však nepochybne staršieho dáta. Stará Ľubovňa leží na hranici medzi Poľskom a Slovenskom. Celé stáročia pôsobili na mesto vplyvy z oboch štátov. Do roku 1234 dokonca Stará Ľubovňa cirkevne podliehala krakovskému kráľovstvu. Vďaka tejto skutočnosti si zachovala kultúru a tradície z oboch štátov. Jednou z nich bola aj výroba alkoholu. Z poľských dejín je známe, že alkohol sa tu pálil už od 13. storočia, čo sa nepochybne odzrkadlilo aj u nás.

Významným rokom pre Starú Ľubovňu bol rok 1364, kedy dostala štatút kráľovského mesta, mestské výsady a s tým spojené aj výčapné právo. Túto výsadu mestu udelil vtedajší kráľ Ľudovít I.

Nad mestom stojí majestátny hrad, ktorý bol postavený približne v roku 1307. Výstavba hradu znamenala významnú zmenu vo vtedajšom postavení Ľubovne. Stala sa súčasťou ľubovnianskeho hradného panstva a začala sa vyvíjať ako podhradské sídlo, čo nesporne posilnilo jej význam v regióne. Najvýznamnejšia udalosť v dejinách hradu sa odohrala v roku 1412, kedy sa Ľubovniansky hrad stal miestom stretnutia dvoch významných panovníkov – poľského kráľa Vladislava Jagella a uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského. Celé dni a noci rokovali o podpísaní mierovej zmluvy, čo sa im aj napokon podarilo. Po podpísaní tejto dohody sa uhorský kráľ odvážil požiadať Vladislava Jagella o pôžičku 37 000 kôp grošov. Kráľ mu po splnení stanovených podmienok vyhovel a tak dňa 8. 11. 1412 vydal kráľ Žigmund Luxemburský listinu, na základe ktorej sa Ľubovniansky a Podolínsky hrad s dedinami a majetkom vrátane pálenice, ako aj ďalších 13 spišských miest, medzi nimi aj Stará Ľubovňa, dostali do zálohu poľskému kráľovi. Obdobie zálohu trvalo viac ako 350 rokov. Ľubovniansky hrad sa stal sídlom starostov, ktorí spravovali zálohovanú časť Spiša. Podpísanie mierovej zmluvy sa nemohlo obísť bez veľkolepých hostín, zábav, rytierskych hier, či poľovačiek v okolitých lesoch. Podľa kronikárskych záznamov sa údajne počas týchto slávností spotrebovalo 16 000 vajec, 28 vykamených volov, 382 oviec, 6 312 sliepok, 814 akov (1 akov = 56,6 litrov) alkoholu... v kuchyniach a pekárňach malo neustále plné ruky práce 116 pekárov a kuchárov.

Neďaleko hradu stála aj hradná pálenica. Po skončení zálohu sa na hrade uskutočnilo spisovanie majetku. Dlhé roky bola súčasťou hradu už spomínaná starodobá pálenica. Práve pri tomto spisovaní v roku 1773 ju detailne zakreslili do mapy, ktorá sa nám zachovala až dodnes. Na mape je zobrazená jej poloha a taktiež cesty k nej vedúce. Pálenica mala vlastnú úpravovňu surovín, čističku obilia (pšenice) a umyváreň ovocia, čo svedčí o jej vyspelosti a kvalite vyprodukovaných nápojov.O tom, že mesto prekvitalo výrobou pálenky niet pochýb. Dokazuje to aj množstvo liehovarov a páleníc, ktoré sa tu nachádzali.

V dnešnej dobe je dominantnou spoločnosť GAS Familia, s.r.o., ktorá sa na túto tradíciu výroby alkoholu v meste Stará Ľubovňa a v spišskom regióne rozhodla nadviazať.

Shopping cart
Na zlepšenie vášho zážitku na našej webovej stránke používame cookies. Prehliadaním tejto webovej stránky súhlasíte s naším používaním cookies.

Máte už 18?

Obsah tejto stránky je vhodný len pre osobny nad 18 rokov.

Prístup povolený

Mám 18 a viac Ešte nemám 18
Start typing to see products you are looking for.